Aktualnie

Zobacz nas na Facebooku www.facebook.com/pages/Parafia-Rzymskokatolicka-pw-Niepokalanego-Poczęcia-NMP-w-Iławie

. Start Sakrament małżeństwa
28
Sty
Sakrament małżeństwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   


(Definicja wg. Kodeksu Prawa Kanonicznego)

Małżeństwo jest przymierzem, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa.

Sakrament małżeństwa - jak każdy sakrament - jest narzędziem łaski Bożej i drogą uświęcenia człowieka. Małżonkowie zawierają sakrament małżeństwa, ponieważ chcą dotrzeć razem do nieba, wspólnie osiągnąć zbawienie.

Sakrament małżeństwa wyrasta z eucharystycznego korzenia. Wyrasta z Eucharystii i do niej prowadzi ludzką miłość „aż do śmierci”; musi się głęboko zapatrzeć w tę miłość, jaką Chrystus do końca umiłował. Musi tę Chrystusową miłość poniekąd uczynić swoją, ażeby sprostać treściom małżeńskiej przysięgi: Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci”.

Z tej przysięgi buduje się szczególna jedność: wspólnota osób. Jest to jedność – zjednoczenie serc i ciał. Jedność – zjednoczenie na służbie życiodajnej miłości. Zjednoczenie osób, mężczyzny i kobiety, i zarazem zjednoczenie z Bogiem, który jest Stwórcą i Ojcem. Zjednoczenie obojga w Chrystusie, w orbicie tej oblubieńczej miłości, jaką On-Odkupiciel świata obdarza Kościół, a w tym Kościele każdego człowieka. Wszyscy wszakże jesteśmy odkupieni za cenę Jego Krwi (...). Rodzina według zamysłu Bożego jest miejscem świętym i uświęcającym

Z homilii Ojca Świętego Jana Pawła II ze Szczecina (11 czerwca 1987 roku)


Formalności konieczne do zawarcia sakrament małżeństwa


Około 3 miesięcy przed planowanym ślubem należy skontaktować się z duszpasterzem w celu rozpoczęcia procedur związanych z Sakramentem małżeństwa.

Potrzebne dokumenty

1.        dokument tożsamości (np. dowód osobisty,)

2.        świadectwo chrztu świętego z zaznaczeniem, że ono potrzebne do ślubu kościelnego (UWAGA! Okres ważności tego świadectwa to 6 miesiące licząc od planowanej daty ślubu. Trzeba również zwrócić uwagę, czy na świadectwie chrztu jest adnotacja o przyjęciu sakramentu bierzmowania oraz o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa)

3.        świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego

4.        Nie wcześniej niż 3 miesiącem przed ślubem zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego po Zaświadczenie do ślubu konkordatowego, które należy dostarczyć do kancelarii.


 

 

Zapraszamy na pielgrzymki

biuro podróży

Joomla 1.5 themes, business website host.

Komunikat

Reklama
Reklama

Czytania liturgiczne

Czytania na każdy dzień
  • Czytania na czwartek, 27 lutego 2020

    Czwartek po Popielcu

    (Pwt 30, 15-20)

    Mojżesz powiedział do ludu: "Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego...

Reklama

Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016

Reklama
Reklama